Velká šestka
Fascinující rostliny, díl 20.
Tisíce rostlinných druhů se dají jíst. Ale za 80 % energetické hodnoty všech potravin na světě vděčíme pouhým šesti rostlinám. Do „velké šestky“ patří pšenice, rýže, kukuřice, brambory, batáty a maniok.
První čtyři plodiny jistě nemusíme představovat. Batáty (vlevo dole) se pěstují v teplých oblastech celého světa. Jsou to hlízy povíjnice batátové – blízké příbuzné okrasných povíjnic, které se zabydlely i v českých zahradách jako popínavé letničky. Batátům se říká také sladké brambory. Botanicky ovšem nejsou s bramborami nijak spřízněné.
Nejzajímavější z velké šestky je maniok (vpravo nahoře). Pochází z Ameriky a dnes se pěstuje v tropech všech kontinentů. Jeho hlízy dávají obživu celým 500 miliónům lidí. Což je dost zvláštní, protože jsou jedovaté.
Hlízy manioku obsahují látky, jejichž rozkladem vzniká prudce jedovatý kyanovodík. Nejdříve je nutné kyanovodík odstranit, například dlouhým máčením ve vodě či kvašením. Teprve pak se může maniok (nebo mouka z něj připravená) jíst.
Kromě tohoto „hořkého“ manioku existují i „sladké“ odrůdy, které uvolňují podstatně méně kyanovodíku. Bohužel chutnají nejen lidem, ale také živočišným škůdcům. Farmáři proto často dávají přednost hořkému manioku, přestože jeho zpracování do poživatelného stavu je dosti namáhavé a časově náročné.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.