Jezerní obilí
Fascinující rostliny, díl 34.
V obchodech si můžete kromě běžné rýže koupit také rýži divokou neboli indiánskou. Není to vlastně vůbec rýže, i když patří do stejné botanické čeledi lipnicovitých. Jde o obilky trav z rodu Zizania (česky ovsucha).
Zizania zahrnuje jeden asijský a tři americké druhy. Na zrno se využívají dva: Zizania aquatica a Zizania palustris. Náš snímek ukazuje obilky Zizania aquatica.
Oba tyto druhy se vyskytují v Severní Americe, hlavně v oblasti kolem Velkých jezer. Rostou zde ve vodě u břehů mělkých jezer a řek – trochu jako naše rákosí. Indiáni divoce rostoucí ovsuchu odedávna sklízejí. Jednoduše jedou na kánoi a vydrolují zrna rovnou do ní.
Původní obyvatelé Ameriky považují tuto rostlinu za posvátný dar. Její sklizeň pro ně znamená nejen práci, ale zároveň důležitou kulturní událost, spojenou s mnoha tradičními rituály.
Dnes se indiánská rýže také pěstuje na zaplavovaných polích, podobně jako „opravdová“ rýže. Největšími producenty jsou USA a Kanada.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.